Likwidacja celulitu

Cellulit - przyczyny, rodzaje, stopnie, zwalczanie, sport, zabiegi

Czym jest cellulit? Nazywany lipodystrofią typu kobiecego jest stanem skóry, w którym obserwujemy zmiany w obrębie skóry właściwej i tkanki podskórnej. Cellulit na udach jest wynikiem zwiększonego podziału tkanki łącznej, zwężenia naczyń krwionośnych i zaburzeń metabolizmu w tkance podskórnej. Komórki tłuszczowe (adipocyty) rozrastają się w nierównomierny sposób, w wyniku czego pojawiają się zagłębienia i nierówności w skórze.

1. Cellulit - przyczyny

Jedną z głównych przyczyn powstawania cellulitu są zaburzenia hormonalne. Przede wszystkim podwyższona ilość estrogenów („hormony kobiecości”), która powoduje zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych.
Płyn fizjologiczny przenika wtedy przez delikatne ścianki naczyń i zbiera się w przestrzeniach międzykomórkowych. To z kolei powoduje obrzęki, które utrudniają mikrokrążenie w warstwie podskórnej, przez co tworzy się cellulit na udach. W efekcie w naczyniach wzrasta ciśnienie, a to prowadzi do większej przepuszczalności. Adipocyty łatwo gromadzą zbędne produkty przemiany materii oraz tłuszcz i właśnie to powoduje powstawanie charakterystycznych nierówności w obrębie skóry z cellulitem.
Takie zaburzenia i ich efekt w postaci cellulitu są częste w okresie ciąży, menstruacji, karmienia piersią, a także podczas stosowania antykoncepcji.

Z drugiej strony progesteron (hormon żeński), który powoduje spowolniony przepływ krwi w żyłach, również może prowadzić do zmian w obrębie tkanki łącznej. Jego wpływ powoduje, że włókna kolagenowe w naturalny sposób tracą sprężystość i elastyczność, co powoduje nie tylko cellulit na udach, ale także obniża elsatyczność skóry

Czynniki genetyczne też mają swoje znaczenie w mechanizmie powstawania cellulitu. Oczywiście cellulit na udach nie jest dziedziczny, a jedynie czynniki, które mogą predysponować do pojawienia się cellulitu, takich jak na przykład: żylaki, skłonność do obrzęków czy wiotką strukturę tkanki łącznej. Ma to niebagatelny wpływ na możliwość wystąpienia oraz rodzaj cellulitu.
Zmniejszona aktywność fizyczna to jeden z podstawowych grzechów pań względem samych siebie, który powoduje, że na skórze pojawia się cellulit na udach. Prowadzi ona do zmniejszenia masy mięśniowej i przyrostu tkanki tłuszczowej, jak również utraty elastyczności mięśni i ścięgien. Zmniejszona wydolność mięśni nóg zaburza odpływ żylny i zwiększa zastój płynów w tkankach.
Nieodpowiednia dieta – nie tylko własne zaniedbania w odżywianiu, ale przede wszystkim dominacja w dzisiejszych czasach żywności przetworzonej jest także przyczyną, która powoduje, że pojawia się cellulit na udach. Coraz chętniej sięgamy po produkty gotowe, które zawierają streszczoną energię, co oznacza, że w niewielkiej ilości jedzenia jest nadzwyczaj dużo kalorii. Posiłki spożywamy w sposób nieregularny, często w późnych godzinach wieczornych, a wszystko to przyczynia się do cellulitu.

2. Cellulit - rodzaje

Cellulit ma kilka odmian. Można tu wymienić trzy główne typy: cellulit twardy, cellulit miękki oraz cellulit obrzękowy. Pierwszy, czyli cellulit twardy dotyczy przede wszystkim młodych i aktywnych kobiet. Widoczny jest wyłącznie podczas ściskania skóry i uważany jest za fazą początkową powstawania cellulitu. Należy jednak pamiętać, że jeżeli nie zahamuje się jego rozwoju to z czasem zmienia się on w bardziej zaawansowane stadia cellulitu.

Kolejny – miękki, to odmiana cellulitu, która pojawia się u osób mało aktywnych fizycznie, najczęściej po czterdziestym roku życia. Powoduje ją coraz mniejsze napięcie mięśni i wiotkość skóry. Cellulit na udach w takiej postaci zauważa się w pozycji stojącej, jak i siedzącej bez specjalnego ściskania skóry.

Cellulit wodny jest określany jako choroba cywilizacyjna. Za przyczyny cellulitu wodnego uważa się zaburzenia przepływu limfy oraz krwi. Objawem cellulitu wodnego jest obrzęk i fale na skórze. Na szczęście cellulitu wodnego można się pozbyć dużo łatwiej niż tłuszczowego. Do walki z cellulitem wodnym wystarczy dieta, ruch i odpowiednia pielęgnacja. Do przyczyn cellulitu wodnego zaliczamy m.in. siedzący tryb życia, sól, buty na obcasach i tabletki antykoncepcyjne. rodzaj cellulitu, typ obrzękowy, jest absolutnie najpoważniejszy i wymaga konsultacji z lekarzem.

Nie występuje on zbyt często, jednak jego objawy, takie jak bóle nóg oraz opuchlizna, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ponadto zmienia on również wygląd skóry, która staje się blada i cienka.

3. Cellulit - stopnie

Wiele opracowań dotyczących tematu cellulitu proponuje wiele rozróżnień. Najczęściej stosowanym podziałem w różnicowaniu stopnia zaawansowania, w jakich występuje cellulit na udach jest 4-stopniowa skala, bazująca na obrazie klinicznym:

  • stopień 1 cellulitu – „skórka pomarańczowa” obejmuje biodra, uda, kolan, pośladki, a także ramiona – pojawia się po ujęciu skóry w fałd;
  • stopień 2 cellulitu – pojawia się charakterystyczna bladość, wzrost „ciastowatości” i zmniejszenie elastyczności skóry, cellulit jest już widoczny po samoistnym napięciu mięśni;
  • stopień 3 cellulitu – to już tworzące się w tkance podskórnej nieregularne, czasami bolesne zgrubienia i guzki, czemu niekiedy może towarzyszyć ból przy głębokiej palpacji;
  • stopień 4 cellulitu – tworzenie się guzków większych rozmiarów, poprzedzielanych tkanką włóknistą, zwiększenie bladości skóry oraz jej wiotkości – guzki są bolesne palpacyjnie, ale zdarza się również, że ból jest spontaniczny

4. Cellulit - zwalczanie

Sposobów na cellulit, które mają na celu redukcję celulitu możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa sposobów na cellulit to praca własna. Druga grupa sposobów na cellulit to zabiegi pod okiem terapeuty- kosmetologa. Połączenie tych dwóch sposobów na cellulit daje długofalowe i efektywne rezultaty w walce z cellulitem. Bardzo ważna u kobiet z cellulitem jest odpowiednia dieta, dbałość o dobierane w diecie produkty, regularne posiłki. Sposobem na cellulit jest przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych, a powinna ona obejmować kilka żelaznych zasad:

  • ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, gdyż w większości z nich znajdują się hormony nasilające cellulit.
  • spożywanie posiłków w stałych odstępach czasowych – najlepiej co 4 godziny;
  • unikanie połączenia węglowodanów z białkami w jednym daniu;
  • spożywanie produktów nieprzetworzonych, takich jak na przykład mąka z pełnego przemiału, kasze, surowe bądź gotowane warzywa, ryby, oleje roślinne;
  • picie co najmniej od 2 do 3 litrów wody dziennie;
  • ograniczenie do minimum picie alkoholu, soków i napojów, które mają termin ważności do spożycia powyżej jednego dnia;

5. Cellulit - sport

Najlepszym sposobem na cellulit jest aktywność fizyczna. Z badań, jakie prowadzę w Instytucie Adamowicz od ponad 14 lat wynika, iż najlepszą formą aktywności fizycznej redukującej cellulit jest pływanie lub aqua aerobic. Dobre efekty w walce z cellulitem przynoszą również bieganie i nordic walking. Każda z tych form ćwiczeń na cellulit ma na celu pobudzenie krążenia i aktywowanie spalania komórek tłuszczowych. Warto również wspomnieć, że tak jak zbawienne skutki daje ruch fizyczny, tak odwrotny efekt w przypadku celulitu powoduje palenie papierosów.

6. Cellulit - zabiegi

Wśród najskuteczniejszych zabiegów zwalczających cellulit warto wymienić zarówno te oparte na wprowadzaniu substancji aktywnych w skórę, jak i oparte na metodach masażu, stosowaniu ultradźwięków oraz wymrażaniu komórek tłuszczowych.
  • Jonoforeza, oxyterapia, mezoterapia (bezigłowa) – to zabiegi mające na celu pobudzenie krążenia i spalanie tkanki tłuszczowej poprzez wprowadzanie w głąb skóry substancji aktywnych bez przerywania jej ciągłości.
  • Masaż próżniowy – pobudzający głębokie warstwy skóry z cellulitem, nie tylko doskonale oddziałuje na krążenie limfatyczne, ale redukuje również ciężkość nóg i obrzęki.
  • Coax CV + RF – to rozbijanie tkanki tłuszczowej poprzez ultradźwięki połączone z falą radiową; terapia ta oparta jest na zjawisku kawitacji jakie zachodzi w skórze z cellulitem podczas zabiegu, co z kolei sprawia, że błona komórki tłuszczowej zostaje rozerwana a tłuszcz w postaci wolnych kwasów tłuszczowych wydostaje się na zewnątrz i jest metabolizowany przez organizm. Z kolei fala radiowa powoduje niszczenie nieczynnych / starych włókien kolagenowych i pobudza wzrost nowego kolagenu, co w widoczny sposób wyrównuje wszelkie nierówności na skórze z cellulitem. Jest to doskonała metoda zarówno przy cellulicie miękkim, jak i twardym.
  • Kriolipoliza – to wymrażanie komórek tłuszczowych – zabieg powodujący apoptozę, czyli naturalną śmierć komórki tłuszczowej. Nie tylko zwalcza cellulit, ale również lokalnie nagromadzoną tkankę tłuszczową. Sprawdza się w redukcji cellulitu zwłaszcza w okolicach bioder (tak zwane „bryczesy”), a także nad kolanami. Bardzo często stosowany u pań po okresie ciąży.