Lifting twarzy - przebieg zabiegu
Znieczulenie
Najczęściej, zabieg liftingu twarzy przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a w niektórych przypadkach również w znieczuleniu miejscowym.
Przebieg pooperacyjny
Po zabiegu pacjent może odczuwać ból, który uśmierzyć mogą ogólnodostępne, przeciwbólowe środki farmakologiczne. Lifting twarzy może powodować obrzęk, niewielkie sączenie oraz uczucie napięcia skóry w okolicy małżowiny usznej – jest to zjawiskiem normalnym i zanikającym z czasem. Ściągnięcie szwów następuje po około 7 – 10 dniach, a wygląd twarzy wraca do prawidłowego wyglądu w przeciągu dwóch tygodni po zabiegu. Jednak na właściwe efekty operacji trzeba poczekać około 2 – 3 miesiące. Po zabiegu, przez okres około 3 tygodni należy bezwzględnie unikać wysiłku fizycznego oraz gwałtownych ruchów. Operacja powoduje również tymczasowy spadek wrażliwości na zmiany temperatury. W pierwszych tygodniach rekonwalescencji należy unikać zarówno przeciągów jak i miejsc zbytnio nasłonecznionych. Zaleca się także, aby do pół roku po zabiegu ograniczyć opalanie do minimum oraz zrezygnować z korzystania z solarium i sauny.
Możliwe powikłania
Lifting twarzy jest poważnym zabiegiem chirurgicznym i jak każda operacja może skutkować powikłaniami. Do najczęstszych należą krwiak pooperacyjny, krwawienie oraz przedłużający się obrzęk twarzy. Może również dojść do tymczasowego lub trwałego uszkodzenia nerwu twarzowego. W celu zapobiegnięcia wystąpieniu powikłań pooperacyjnych lub ich złagodzenia powinno zastosować się terapię antybiotykową. Zastosowanie drenażu miejsca operowanego zmniejsza możliwość wystąpienia krwiaka. Ponadto, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń pooperacyjnych.
Warunek przeprowadzenia zabiegu
Ze względu na znaczne obostrzenia zdrowotne lifting twarzy nie jest zabiegiem ogólnodostępnym i łatwym – nie każda osoba może zostać zakwalifikowana do zabiegu. Głównymi warunkami, na podstawie których dopuszcza się pacjenta do zabiegu są prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych oraz ogólny stan zdrowia w stopniu dobrym. Przeciwwskazaniami zdrowotnymi do przeprowadzenia zabiegu są cukrzyca, skazy naczyniowe czy też niedokrwistość. Zabieg nie jest polecany również dla osób borykających się ze stanami zapalnymi skóry twarzy oraz ropnym zapaleniem zatok i powiek.
Osiągnięcie celu
Poddanie się zabiegowi skutkuje odmłodzeniem wyglądu skóry twarzy. Podczas zabiegu usuwany jest nadmiar skóry na policzkach, dzięki czemu eliminuje się negatywne zjawisko opadniętych kącików ust. Celem liftingu jest korekta części policzkowej twarzy, ale również szyi, skroni oraz czoła. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu końcowego liftingowi twarzy często towarzyszy jednoczesna korekta powiek czy też nosa.