Lifting twarzy i szyi

Z ludzkiej twarzy można wiele wyczytać, ukazuje ona nie tylko nastrój, ale również wnętrze człowieka. Mówi się, że twarz jest zwierciadłem duszy. Jędrna i młoda świadczy o wigorze i energii witalnej, pomarszczona i zwiotczała kojarzy się ze starością i utratą witalności. Wiele osób wchodzących w dojrzały wiek nie potrafi pogodzić się z pogarszającym się stanem swojej skóry, a w szczególności twarzy. Świadomość posiadania obwisłych policzków i szyi często powoduje dyskomfort psychiczny. Osoba taka traci pewność siebie, a jej samoocena znacznie spada. Lifting twarzy pozwala przywrócić skórze utraconą młodość. Zabieg pozwala na usunięcie nadmiaru skóry policzków, powodujący niekorzystne zjawisko opadania kącików ust, oraz szyi. Jego celem jest nie tylko poprawa wyglądu zewnętrznego, ale w dużej mierze również komfortu psychicznego pacjenta. Lifting twarzy powoduje zatem przywrócenie wiary w siebie, wzrost sił witalnych i przypływ energii niezbędnej do aktywnego działania.

Lifting twarzy - przebieg zabiegu

Lifting twarzy to jeden z najbardziej skomplikowanych, a zarazem popularnych zabiegów w chirurgii plastycznej. Wymaga niezwykłej precyzji, gdyż jego rezultaty dotyczą najważniejszej dla wielu osób części ciała, a jakichkolwiek niedoskonałości, będących wynikiem źle przeprowadzonego zabiegu, nie będzie można ukryć. Każdy pacjent, który zostanie zakwalifikowany do zabiegu liftingu twarzy, powinien przejść wstępne badania pozwalające na ocenę stanu skóry, między innymi pod względem jej elastyczności, a także stanu głębszych tkanek i szkieletu kostnego. W trakcie właściwego zabiegu dokonuje się nacięcia skóry w miejscach owłosionych i niewidocznych, to jest w okolicach małżowiny usznej lub w uchu. Oddzieloną od mięśni i tkanki tłuszczowej skórę naciąga się ku górze i tyłowi. Dodatkowo można również skrócić powięź policzkową, co w efekcie powoduje wygładzenie i odmłodzenie skóry policzków. Zabieg kończy się odcięciem nadmiaru skóry i zszyciem nacięć. Czas trwania operacji wynosi od 2 do 4 godzin. Po zabiegu pacjent pozostaje w klinice przez jeden dzień.

Znieczulenie

Najczęściej, zabieg liftingu twarzy przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a w niektórych przypadkach również w znieczuleniu miejscowym.

Przebieg pooperacyjny

Po zabiegu pacjent może odczuwać ból, który uśmierzyć mogą ogólnodostępne, przeciwbólowe środki farmakologiczne. Lifting twarzy może powodować obrzęk, niewielkie sączenie oraz uczucie napięcia skóry w okolicy małżowiny usznej – jest to zjawiskiem normalnym i zanikającym z czasem. Ściągnięcie szwów następuje po około 7 – 10 dniach, a wygląd twarzy wraca do prawidłowego wyglądu w przeciągu dwóch tygodni po zabiegu. Jednak na właściwe efekty operacji trzeba poczekać około 2 – 3 miesiące. Po zabiegu, przez okres około 3 tygodni należy bezwzględnie unikać wysiłku fizycznego oraz gwałtownych ruchów. Operacja powoduje również tymczasowy spadek wrażliwości na zmiany temperatury. W pierwszych tygodniach rekonwalescencji należy unikać zarówno przeciągów jak i miejsc zbytnio nasłonecznionych. Zaleca się także, aby do pół roku po zabiegu ograniczyć opalanie do minimum oraz zrezygnować z korzystania z solarium i sauny.

Możliwe powikłania

Lifting twarzy jest poważnym zabiegiem chirurgicznym i jak każda operacja może skutkować powikłaniami. Do najczęstszych należą krwiak pooperacyjny, krwawienie oraz przedłużający się obrzęk twarzy. Może również dojść do tymczasowego lub trwałego uszkodzenia nerwu twarzowego. W celu zapobiegnięcia wystąpieniu powikłań pooperacyjnych lub ich złagodzenia powinno zastosować się terapię antybiotykową. Zastosowanie drenażu miejsca operowanego zmniejsza możliwość wystąpienia krwiaka. Ponadto, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń pooperacyjnych.

Warunek przeprowadzenia zabiegu

Ze względu na znaczne obostrzenia zdrowotne lifting twarzy nie jest zabiegiem ogólnodostępnym i łatwym – nie każda osoba może zostać zakwalifikowana do zabiegu. Głównymi warunkami, na podstawie których dopuszcza się pacjenta do zabiegu są prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych oraz ogólny stan zdrowia w stopniu dobrym. Przeciwwskazaniami zdrowotnymi do przeprowadzenia zabiegu są cukrzyca, skazy naczyniowe czy też niedokrwistość. Zabieg nie jest polecany również dla osób borykających się ze stanami zapalnymi skóry twarzy oraz ropnym zapaleniem zatok i powiek.

Osiągnięcie celu

Poddanie się zabiegowi skutkuje odmłodzeniem wyglądu skóry twarzy. Podczas zabiegu usuwany jest nadmiar skóry na policzkach, dzięki czemu eliminuje się negatywne zjawisko opadniętych kącików ust. Celem liftingu jest korekta części policzkowej twarzy, ale również szyi, skroni oraz czoła. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu końcowego liftingowi twarzy często towarzyszy jednoczesna korekta powiek czy też nosa.