Dla wielu osób nadmierna potliwość może być powodem dyskomfortu i niskiej samooceny. Wydzielanie potu to proces naturalny, jednak zbyt wysoka aktywność gruczołów odpowiedzialnych za jego produkcję może być niezwykle problematyczna.
Opis zabiegu
Zabieg polega na punktowym ostrzykiwaniu wybranych miejsc niewielką ilością preparatu, przy użyciu bardzo cienkiej igły. Do ostrzykiwania wybiera się oczywiście miejsca o zwiększonej potliwości takie jak: pachy, dłonie czy stopy. W celu zapewnienia pełnego komfortu, pacjentowi przed zabiegiem wykonuje się znieczulenie miejscowe.
Schorzenie objawia się nadmiernym wydzielaniem potu, głównie w obrębie kończyn dolnych i górnych oraz pach. Mimo tego, że nadpotliwość nie jest powszechną przypadłością, można zauważyć, że częściej borykają się z nią mężczyźni niż kobiety. Wspomniana nieprawidłowość funkcjonowania gruczołów odpowiedzialnych za produkcję potu, dla wielu osób jest powodem dyskomfortu i niskiej samooceny, ponieważ znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, zarówno w relacjach zawodowych, jak i prywatnych. Dlatego warto poddać się specjalistycznym zabiegom, dzięki którym możliwe będzie ograniczenie aktywności gruczołów, a tym samym przywrócenie komfortu osobom borykającym się ze wspomnianą przypadłością.
Toksyna botulinowa – małoinwazyjna metoda leczenia nadpotliwości
Dzięki nieustannemu rozwojowi medycyny oraz kosmetologii, możliwe jest leczenie oraz niwelowanie objawów wielu nieprawidłowości, w tym również nadmiernej potliwości. Minimalizowanie dyskomfortu związanego ze wspomnianą przypadłością, możliwe jest dzięki toksynie botulinowej, która przyczynia się do ograniczania produkcji potu, poprzez zmniejszenie aktywności odpowiedzialnych za nią gruczołów. Mimo tego, że sam zabieg odznacza się niską inwazyjnością, zwykle wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Po uprzedniej konsultacji ze specjalistą i wykluczeniu przeciwwskazań do poddania się zabiegowi, toksynę botulinową wstrzykuje się wybrane fragmenty ciała, najczęściej stopy, dłonie i pachy. Zabieg trwa zwykle mniej niż godzinę, pozwalając na ograniczenie nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze schorzeniem nawet do 12 miesięcy. Po tym czasie ostrzykiwanie może zostać powtórzone, co pozwala zachować komfort na długi czas.
Jak przygotować się do zabiegu z wykorzystaniem botoksu?
Przede wszystkim, należy skonsultować się ze specjalistą. Jeśli nie stwierdzi on przeciwwskazań do poddania się procedurze ostrzykiwania, można przystąpić do wykonania zabiegu.
Przed podaniem znieczulenia miejscowego, należy usunąć owłosienie z miejsc, które będą poddane nakłuwaniu. W przypadku, gdy zabieg ma być wykonany w obrębie stóp, zaleca się wykonać pedicure.
Warto zabrać ze sobą również czyste ubrania i bieliznę, a także rękawiczki, które pacjent będzie musiał założyć po ostrzykiwaniu dłoni.
Zalecenia po zabiegu
Po jego wykonaniu zwykle nie przewiduje się okresu rekonwalescencji, dzięki czemu pacjent może szybko wrócić do obowiązków zawodowych i codziennych aktywności. Zaleca się jednak zachowanie ostrożności, szczególnie jeśli zabiegowi poddane były dłonie i pachy. Należy unikać wysiłku oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów, w celu zminimalizowania ryzyka powikłań.
Osoba, która poddała się wspomnianej metodzie leczenia nadpotliwości, powinna również ograniczyć spożywanie magnezu, który może osłabiać działanie toksyny. Przed zabiegiem oraz dobę po jego wykonaniu, nie należy spożywać alkoholu.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Mimo tego, że procedury z wykorzystaniem toksyny botulinowej należą do zabiegów małoinwazyjnych, istnieją pewne przeciwwskazania do ich wykonania, w tym m.in.:
- ciąża i karmienie piersią,
- zaburzenia neurologiczne,
- miejscowe infekcje skóry
- nadwrażliwość na składniki preparatu,
- przyjmowanie leków zawierających silne substancje, w tym m.in. tetracykliny, cyklosporynę, sukcynylocholinę,
- infekcje bakteryjne,
- choroby nowotworowe.
Możliwe działania niepożądane
Przy zachowaniu zaleceń specjalisty oraz dzięki obszernemu wywiadowi lekarskiemu, pozwalającemu wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, ryzyko powikłań mogących wystąpić po jego przeprowadzeniu jest znikome.
Zdarza się jednak, że po wykonaniu wspomnianej procedury, pojawiają się pewne skutki uboczne. Możliwe jest wystąpienie krótkotrwałego osłabienia mięśni, oraz osłabienie siły uścisku dłoni. Poza tym, może pojawić się świąd i drobne zmiany skórne, które zwykle ustępują po kilku godzinach.
Wspomniane objawy przeważnie nie są uciążliwe ze względu na ich ograniczone nasilenie i krótki czas występowania, przez co umożliwiają normalne wykonywanie niemal wszystkich codziennych czynności.
Mimo tego, że istnieją inne sposoby leczenia nadpotliwości, takie jak m.in. liposukcja, wycinanie czy odnerwienie gruczołów pachowych, ostrzykiwanie toksyną botulinową jest najmniej inwazyjną i bezpieczną dla pacjenta metodą. Pozwala ona na przywrócenie komfortu oraz dobrego samopoczucia pacjenta, bez konieczności nadmiernej ingerencji, w tym także chirurgicznej.