Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia łysienia jest mezoterapia włosów z wykorzystaniem osocza bogato płytkowego lub komórek macierzystych pobieranych z krwi pacjenta. Na czym polega ten zabieg o dla kogo jest przeznaczony?
Najczęstszą a jednocześnie najskuteczniejszą metodą leczenia łysienia jest mezoterapia. Zabieg mezoterapii polega na ostrzykiwaniu skóry głowy z użyciem preparatów witaminowych lub też zawierających mikroelementy, aminokwasy a także osocza bogato płytkowego. Efektem mezoterapii jest pobudzenie cebulek do wzrostu włosa i jego odbudowy. Włosy po terapii stają się grubsze, zdrowsze i proces wypadania włosów zostaje wyhamowany. Niekiedy można zaobserwować że z jednej cebulki wyrasta kilka nowych zdrowych włosów. Zalecamy wykonanie serii zabiegów od 4 do 6 w odstępach 2 -3 tygodniowych.
Mezoterapia z użyciem osocza bogato płytkowego
Mezoterapia z użyciem osocza bogato płytkowego jest terapią wskazaną zarówno dla osób z łysieniem plackowatym, jak i z włosami wyjątkowo słabymi, wymagającymi silnego odżywienia. Koncentrat bogato płytkowy uzyskuje się z własnej krwi pacjenta. Uzyskane osocze bogato płytkowe będzie pobudzać cebulki do wytwarzania nowych włosów. Lekarz osoczem ostrzykuje skórę głowy pacjenta. Nie jest to zabieg bezbolesny, ale krótki. Zabieg trwa około 10 minut jest lekko odczuwalny przez pacjenta z uwagi na to że nie można znieczulić owłosionej skóry głowy. Trwa jednak stosunkowo krótko i w zasadzie nie zostawia śladów na skórze może poza niewielkimi strupkami, które po kilku dniach odpadają. Po jednym dniu nie widać już ukłuć igły i można spokojnie iść do pracy. Po mezoterapii osoczem bogatopłytkowym odrastają nowe i mocniejsze włosy, jest ich też więcej niż było wcześniej – z jednej cebulki wyrasta więcej niż jeden włos. W efekcie zabieg powstrzymuje wypadanie włosów i hamuje proces łysienia. Na rezultaty trzeba jednak nieco poczekać, ponieważ proces odrostu nowego włosa trwa 3 miesiące. Dla najlepszych efektów wskazane jest wykonanie serii 3 zabiegów co 2 miesiące.
Mezoterapia z użyciem komórek macierzystych
Inaczej jest w przypadku mezoterapii z użyciem komórek macierzystych. Wykonuje się go tylko raz, a efekt jest natychmiastowy. Komórki macierzyste pobierane są z krwi lub tłuszczu pacjenta w specjalnym procesie separacji komórek macierzystych. Jest to bardzo zaawansowana technologicznie metoda, całkowicie sterylna i bezpieczna. Tak pozyskane komórki macierzyste podawane są pacjentowi w celu pobudzania komórek skóry i jej przydatków. Użycie tej metody najbardziej wskazane jest w przypadku pacjentów zaawansowaną utratą włosów. Podczas jednego z badań dermatologicznych w Pensylwanii stwierdzono, że badani łysi wcale nie są łysi. Jak to tłumaczyć? Czasami wydaje się, że w danym miejscu na głowie nie mamy włosów, a tymczasem są tam cebulki. Wystarczy poddać je stymulacji. Zabieg mezoterapii jest obecnie najbardziej skuteczną nieinwazyjną metodą leczenia łysienia. Komórki macierzyste pobudzają nawet uśpione cebulki do produkcji włosów i przy odnowie komórkowej są w stanie wywołać powstawanie nowych cebulek włosowych.
Kto może poddać się mezoterapii włosów?
Zabiegom mezoterapii osoczem bogato płytkowym i komórkami macierzystymi mogą poddać się wszyscy z wyjątkiem osób z niektórymi chorobami układu krwionośnego. U takich ludzi przeszkodą może być problem z pobraniem wystarczającej ilości krwi, potrzebnej do wykonania zabiegów. Takie ryzyko istnieje, kiedy pacjent ma słabe i schowane żyły. Krew pacjenta może też mieć bardzo małe stężenie komórek macierzystych, przez co nie jest możliwe zebranie odpowiedniej ich ilości i wykonanie mezoterapii z ich użyciem.
Jak długo utrzymują się rezultaty mezoterapii?
Wszystko zależy od genetyki o od nas samych. Jeśli nie zmienimy swojego trybu życia, nie wyeliminujemy stresu i nie zmienimy nawyków żywieniowych, zarówno problem łysienia, jak i osłabionych włosów powróci.