Przed zabiegiem
Po zabiegu
Niedobór tkanki miękkiej na twarzy może pojawiać się również w przypadku gwałtownych wahań masy ciała, a także różnych chorób (na przykład choroba Romberga). U młodych osób może występować także wrodzona asymetria twarzy. W celu wypełnienia i wyrównania twarzy wykonuje się między innymi autoprzeszczep tkanki tłuszczowej. Jest to metoda alternatywna dla nietrwałych naturalnych wypełniaczy oraz sztucznych implantów niosących ryzyko infekcji, stanów zapalnych oraz odrzucenia przez organizm. Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej łączy zalety obu tych rozwiązań. Jest to materiał w pełni biokompatybilny, nie wywołuje alergii, stanów zapalnych, a przy tym jest całkowicie bezpieczny i stosunkowo trwały. Wprawdzie tylko część przeszczepionej tkanki tłuszczowej ulega wgojeniu się na stałe (około 50-80 proc.), a reszta ulega wchłonięciu, ale kilkakrotne powtórzenie zabiegu na początku kuracji pozwala na uzyskanie rezultatu, którego trwałość w późniejszym okresie podtrzymuje się jedynie poprzez wykonywane co kilka lat zabiegi uzupełniające. Zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej wzmaga również proces mikro krążenia, co powoduje poprawę barwy skóry. Autoprzeszczep tkanki tłuszczowej w okolice twarzy sprawia, że wygląda ona w pełni naturalnie, a przy tym sprawia wrażenie o wiele młodszej i łagodniejszej.
Obok widzimy obszary możliwe do korekcji własną tkanką tłuszczową. Pamiętajmy, że twarz młodej osoby jest nie tylko pokryta napiętą skórą ale również wypełniona tkanką tłuszczową. Metoda ta jest bardzo przydatna również u osób młodych których zarysy twarzy wykazują niedobory lub asymetrię.
Wskazania do przeszczepu tłuszczu
• uzupełnienie niedoborów tkanek miękkich np. twarzy-patrz rysunek powyżej,
• złagodzenie zarysów tkanki kostnej,
• wypełnienie bruzd i zmarszczek,
• korekcje asymetrii,
• wypełnienie ubytków pourazowych lub pooperacyjnych,
• uzupełnienie innych zabiegów operacyjnych np. plastyki powiek, liftingu twarzy i szyi.
Przygotowanie
Zabieg autoprzeszczepu tkanki tłuszczowej jest zabiegiem mało inwazyjnym, ale zaleca się, aby na tydzień przed zabiegiem nie zażywać leków rozrzedzających krew (do takich należy na przykład Aspiryna) oraz wyeliminować lub ograniczyć palenie papierosów. U kobiet zabieg przeprowadza się po skończonej miesiączce. Ogólny stan zdrowia oraz wyniki badań laboratoryjnych pacjenta powinny być określone jako dobre. Przed zabiegiem należy dokładnie zmyć makijaż. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: przewlekłe choroby serca i płuc, stany zapalne twarzy, zaburzenia krzepliwości krwi. Właściwa część zabiegu poprzedzona jest pobraniem tkanki tłuszczowej z innej partii ciała. W zależności od sposobu uzyskania tkanki tłuszczowej mogą pojawić się dodatkowe przeciwwskazania do wykonywania zabiegu, a także zlecone mogą zostać dodatkowe czynności przygotowawcze.