Dolina łez

Korekcja doliny łez kwasem hialuronowym - charakterystyka

Nieco poniżej powieki dolnej, a zarazem w górnej części policzka znajduje się w obrębie tkanki podskórnej warstwa tłuszczu, tworząca tzw. poduszeczkę tłuszczową. Wraz z wiekiem od brzegu dolnej powieki ukośnie do linii nosa, w dół, na policzku zanika tkanka tłuszczowa, przez co skóra tej okolicy wiotczeje. Dodatkowo zachodzą również procesy wiotczenia mięśni i powięzi tworzących rusztowanie okolicy oczodołu i policzka. W wyniku tych zmian następuje zapadnięcie skóry pod okiem w obrębie oczodołu, przechodzące skośnie na policzek. Tworzącesię zagłębienie biegnące od przyśrodkowego kącika oka poprzez centralny policzek definiowane jest jako tzw. dolina łez. Bardziej obrazowo można wytłumaczyć, że jest to obszar po którym spływają łzy. Na tym obszarze dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej i zwiotczenia skóry.

Z biegiem lat oprócz wiotczenia tkanki podskórnej dochodzi również do osłabienia mięśni i zaniku tkanki kostnej. Cały ten proces powoduje że tworzy się rynienka biegnąca od kącika wewnętrznego oka następnie bocznie od nosa i poprzez środkowy policzek stąd nazwa „dolina łez”. Z utratą tkanki podskórnej na powiece dolnej na całej jej powierzchni związane jest zasinienie powiek. Cienka skóra pozbawiona tkanki podskórnej powoduje , że przez skórę prześwitują naczynia krwionośne stąd widoczne zasinienie. Skutecznym leczeniem „doliny łez” jest podanie kwasu hialuronowego za pomocą kaniuli lub igły.

Korekcja tej okolicy powoduje że twarz ze zmęczonej staje się bardziej wypoczęta. Dodatkowym czynnikiem podanie w tą okolicę preparatu kwasu hialuronowego jest nawilżenie i napięcie skóry okolicy powieki dolnej jak i policzka dzięki zdolnością wiązania wody przez kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy nie daje reakcji alergicznej, ponieważ znajduje się on naturalnie w skórze człowieka stąd też nie wykonujemy żadnych prób przed jego stosowaniem.

Pacjentki z efektu zastosowania kwasu hialuronowego w okolicy doliny łez są bardzo zadowolone jednak zabieg ten należy powtórzyć za 2-3 miesiące. Związane to jest z trybem życia (korzystaniem z nadmiernych kąpieli słonecznych, UV oraz anatomiczną budową dolnej powieki tzn. znaczną utratą tkanki podskórnej.

Korekcja doliny łez kwasem hialuronowym – efekt kosmetyczny

Tworzenie się doliny łez powoduje, że twarz nabiera zmęczonego i smutnego wyglądu, mimo że w rzeczywistości pacjentowi mogą towarzyszyć zupełnie inne odczucia lub emocje. Na szybkość jej formowania się wpływa budowa anatomiczna pacjenta, grubość tkanki tłuszczowej na twarzy oraz tryb życia (np. palenie tytoniu i promieniowanie UV zwiększają ryzyko powstania doliny łez, jak i cieni pod oczami – skóra traci swoją elastyczność). Dzięki nastrzykiwaniu przy użyciu kwasu hialuronowego, można zniwelować dolinę łez.
Wypełnienie zagłębienia daje efekt wypoczętej i odmłodzonej twarzy. Kwas hialuronowy dodatkowo ma zdolność zatrzymywania wody, przez co skóra, zostaje nawilżona i przybiera świeży oraz jędrny wygląd. Zastosowanie zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego pozwala na jednoczesne rozjaśnienie cieni utworzonych przez dolinę łez i osiągnięcie tym samym satysfakcjonującego pacjenta efektu kosmetycznego.
Należy również wspomnieć, że niewątpliwą zaletą kwasu hialuronowego jest brak ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej ze strony organizmu, z uwagi na fakt, iż kwas hialuronowy występuje w organizmie człowieka naturalnie i mimo tego, że ten stosowany w zabiegu, jest produkowany laboratoryjnie, jest on w pełni przez organizm akceptowany.

Pacjentka l.52 po korekcji doliny łez po dwukrotnym podaniu kwasu hialuronowego 2 ml w odstępach 3 miesięcznych
Pacjentka l.30 po korekcji doliny łez po podaniu 1 ml. kwasu hialuronowego
Pacjentka po korekcji doliny łez po podaniu 1 ml. kwasu hialuronowego

Wskazania do wykonania zabiegu

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest wiotczenie skóry okolicy powiek dolnych, utrata podskórnej tkanki tłuszczowej tej okolicy oraz obecność zagłębień skóry pod oczami w obrębie oczodołów, przechodzących skośnie na policzki i tworzących dolinę łez.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Mimo, że sam zabieg korekcji doliny łez kwasem hialuronowym nie należy do specjalnie inwazyjnych, istnieje jednak kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Pokrywają się one z innymi, dotyczącymi pozostałych zabiegów medycyny estetycznej, związanych z użyciem kwasu hialuronowego. Należą do nich:
1. Trądzik – w przypadku, gdy okolice skóry podlegające zabiegowi, w tym przypadku okolice skóry powieki dolnej, górnej części policzka i bocznej części nosa, dotknięte są ostrymi lub przewlekłymi infekcjami, takimi jak trądzik bądź opryszczka, nie należy przeprowadzać zabiegu użyciem wypełniaczy. Istnieje bowiem duże ryzyko zainfekowania miejsca wkłucia.
2. Obniżona odporność –. Należy mieć wówczas na uwadze, że organizm nie jest w stanie się skutecznie obronić w razie infekcji miejsca wkłucia.
3. Niektóre leki – Istnieje grupa leków, których przyjmowanie może być przeciwwskazaniem do zabiegu niwelowania doliny łez z zastosowaniem kwasu hialuronowego (tyczy się to również innych wypełniaczy). Mowa tutaj o lekach przeciwkrzepliwych, rozrzedzających krew, do których należy m.in. kwas acetylosalicylowy, a także przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Należy je odstawić w odpowiednim czasie przed terminem zabiegu, z powodu zwiększonego ryzyka krwawienia podczas zabiegu, prowadzącego ostatecznie do powstania krwiaków i siniaków, które psują w ostateczności efekt kosmetyczny. Przyjmowanie również tak zwanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, do których zalicza się ibuprofen albo diklofenak, należy zakończyć w odpowiednim czasie przed wykonaniem zabiegu z użyciem wypełniaczy.
4. Inne zabiegi – w przypadku, gdy w okolicach oczu, policzków lub nosa był niedawno wykonywany zabieg medycyny estetycznej należy się skonsultować z lekarzem. Dotyczy to zabiegów laserowych, peelingów, dermabrazji a także innych zabiegów z użyciem wypełniaczy.
5. Wiek – w przypadku dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia odstępuje się od wykonywania zabiegów korekcji doliny łez z użyciem kwasu hialuronowego, jak i innych wypełniaczy.
W wyjątkowych przypadkach można jednak taki zabieg wykonać.

Korekcja doliny łez kwasem hialuronowym - rodzaj znieczulenia

Zabieg korekcji doliny łez kwasem hialuronowym należy raczej do bezbolesnych. Bolesne mogą być jedynie same wkłucia igły. W przypadku, gdy pacjent ma obniżony próg bólu, tzn. gdy jest on szczególnie wrażliwy na ból możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, poprzez użycie specjalnych kremów np. Emla .Samo podanie preparatu daje uczucie rozpierania. Zapewnia ono jednak całkowicie bezbolesny przebieg zabiegu jak i zapobiega bólowi nawet kilkadziesiąt minut po jego zakończeniu. Należy jednak wspomnieć, że kaniule używane do wstrzykiwania kwasu hialuronowego są na tyle cienkie, że aspekt bólu można tutaj pominąć. Preparaty do wstrzykiwań oprócz kwasu hialuronowego zawierają substancją lidokainę, lek miejscowo znieczulający. Zaletą podawania kwasu hialuronowego za pomocą kaniuli jest praktycznie brak krwiaków i zasinień.

.
Bezpośrednio po skończonych iniekcjach lekarz wykonuje masaż celem wymodelowania wypełnienia i jego równomiernego rozmieszczenia. Sam masaż skóry może okazać się dobrą metodą do uśmierzenia bólu po zabiegu, choć samo wypełnianie doliny łez nie jest specjalnie bolesne.
Po skończonym zabiegu należy się zgłosić do lekarza w ustalonym przez niego terminie w celu oceny efektów kosmetycznych i estetycznych, a także postępów w rekonwalescencji.

Efekty po zabiegu

Niewątpliwą zaletą medycyny estetycznej jest fakt, że efekt widoczny jest natychmiastowo – bezpośrednio po zabiegu. W przypadku korekcji doliny łez kwasem hialuronowym widoczne jest powiększenie tkanki w miejscu wstrzyknięcia. Wstrzyknięty kwas hialuronowy wypełnia tkankę podskórną jakby od wewnątrz i zmniejsza w ten sposób zagłębienia skóry. Twarz jest optycznie odmłodzona i ma bardziej wypoczęty wygląd. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że osiągany efekt zależy od głębokości danej doliny łez i wieku pacjenta. Im pacjent jest młodszy, tym spodziewany efekt jest lepszy. U osób starszych, u których dolina łez jest bardziej wydatna, zadowalający efekt uzyskuje się po drugim zabiegu, który powinien zostać wykonany po upływie 4- 6 tygodni od poprzedniego.

Zalecenia po zabiegu

Przez pierwsze kilka dni (tydzień) po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego nie powinno się wywierać nadmiernego ucisku na okolicę skóry poddanej zabiegowi, a wszelkiego rodzaju ćwiczenia sportowe uprawiać z umiarem. W następnych tygodniach zaleca się unikania nadmiernego zimna, gorąca, czy też nasłonecznienia. Dobrym rozwiązanie byłoby zatem zaopatrzenie się, w okresie letnim, w okulary przeciwsłoneczne. Należałoby również tymczasowo zrezygnować z wizyt w saunie, a szczególnie solarium.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Satysfakcjonujący efekt zabiegu niwelowania doliny łez kwasem hialuronowym utrzymuje się do około 12 miesięcy. Minimalne rozbieżności, jakie mogą tutaj wystąpić, wynikają z objętości wstrzykniętego wypełniacza, a także od cech samego pacjenta. Po wspomnianym okresie 12 miesięcy, gdy skóra przyśrodkowej części powieki dolnej i policzka w bezpośrednim sąsiedztwie nosa ulega zwiotczeniu, przez co ponownie zaznacza się dolina łez, zabieg należałoby powtórzyć.
Satysfakcjonujący efekt zabiegu niwelowania doliny łez kwasem hialuronowym utrzymuje się do około 12 miesięcy. Minimalne rozbieżności, jakie mogą tutaj wystąpić, wynikają z objętości wstrzykniętego wypełniacza, a także od cech samego pacjenta. Po wspomnianym okresie 12 miesięcy, gdy skóra przyśrodkowej części powieki dolnej i policzka w bezpośrednim sąsiedztwie nosa ulega zwiotczeniu, przez co ponownie zaznacza się dolina łez, zabieg należałoby powtórzyć.