Często Zadawane Pytania
Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka, głównie w gałkach ocznych oraz mazi stawowej i skórze, której estetyczny wygląd jest od niego uzależniony. Wykazuje zdolność do wiązania wody w głębi skóry, przez co odpowiada za jej właściwe nawilżenie i sprężystość. Wraz z wiekiem jego poziom spada, powodując powstawanie zmarszczek, zwiotczeń oraz nieregularnego owalu twarzy.
Czy toksyna botulinowa jest bezpieczna?
Toksyna botulinowa należy do jednych z najczęściej wykorzystywanych substancji w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Doceniana jest za swoje właściwości oraz niską inwazyjność. Podawana jest przez iniekcję, co minimalizuje ryzyko powstawania powikłań. Toksyna botulinowa uważana jest za substancję bezpieczną dla pacjenta, choć po zabiegu mogą wystąpić niewielkie zaczerwienienia bądź dolegliwości bólowe, które przeważnie ustępują po zastosowaniu środków przeciwbólowych
Czy można być uczulonym na botoks/kwas hialuronowy?
Zarówno toksyna botulinowa, jak i kwas hialuronowy mogą powodować reakcje alergiczne, choć zdarza się to niezmiernie rzadko. Warto pamiętać, że wspomniane substancje podawane pod skórę, mogą zawierać dodatkowe składniki i konserwanty, które w niektórych przypadkach, mogą być powodem wystąpienia nadwrażliwości. Ważne jest również zastosowanie odpowiednich metod aseptycznych, ograniczających wystąpienie niepożądanej reakcji
Czy zabiegi są bolesne?
Zarówno zabiegi z wykorzystywaniem botoksu, jak i kwasu hialuronowego, należą do procedur małoinwazyjnych, polegających na podawaniu substancji pod skórę za pomocą cienkiej igły bądź kaniuli. Nie są to zabiegi bolesne, jednak w celu zniwelowania dyskomfortu, miejsce poddawane ostrzykiwaniu zostaje znieczulone przy pomocy zimnego okładu, kremu znieczulającego bądź lidokainy.
Czy przed zabiegiem można palić?
Na końcowy efekt zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, takich jak te z wykorzystaniem botoksu bądź kwasu hialuronowego, wpływ mają różne czynniki, w tym również spożywanie alkoholu czy palenie papierosów. Zaleca się, aby na co najmniej 3 godziny przed zabiegiem zrezygnować z palenia papierosów oraz innych używek, a także leków rozrzedzających krew.
Czy zabiegi powodują opuchliznę?
Zabiegi z wykorzystaniem botoksu i kwasu hialuronowego należą do procedur bezpiecznych dla pacjentów, które zwykle nie powodują poważnych powikłań u osób z nich korzystających. Warto jednak zaznaczyć, że po zastosowaniu toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego, mogą pojawić się m.in. zaczerwienienia, zasinienia bądź opuchlizna. Są to jednak krótkotrwałe powikłania, które zwykle ustępują po krótkim czasie.
Jak długo utrzymują się efekty?
Efekty zabiegów z zastosowaniem kwasu hialuronowego oraz botoksu są tymczasowe. W przypadku niwelowania zmarszczek mimicznych z wykorzystaniem botoksu, efekt utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Kwas hialuronowy utrzymuje się w skórze nawet przez 12 miesięcy, jednak okres utrzymywania się efektów zabiegów w dużej mierze zależny jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz przestrzegania zaleceń pozabiegowych.
Ile trwają zabiegi?
Czas trwania zabiegów zależny jest m.in. od obszaru poddawanego zabiegowi. Podawanie pod skórę botoksu oraz kwasu hialuronowego poprzedzone jest konsultacją ze specjalistą. Sam zabieg zwykle nie przekracza 30 minut. Ze względu na krótki czas zabiegów, niską inwazyjność, a tym samym znikome ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, większość pacjentów po wizycie w gabinecie medycyny estetycznej może wrócić do codziennych obowiązków.
Jak się przygotować do zabiegów?
Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego oraz toksyny botulinowej nie wymagają specjalnego przygotowania. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, która pozwoli wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Obowiązują jednak pewne zalecenia, takie jak m.in. zakaz spożywania alkoholu oraz leków hamujących krzepnięcie krwi i niektórych ziół, takich jak m.in. dziurawiec. W dniu zabiegu należy również ograniczyć aktywność fizyczną oraz palenie papierosów.
Czy są bezwzględne przeciwwskazania?
Mimo tego, że iniekcje z wykorzystaniem kwasu hialuronowego oraz toksyny botulinowej należą do małoinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, istnieją pewne przeciwwskazania do ich wykonania. Do głównych z nich należą m.in. ciąża, karmienie piersią, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, schorzenia układu krwionośnego i serca czy przyjmowanie niektórych leków, w tych zawierających tetracyklinę czy kwas acetylosalicylowy.